Dzisiaj jeden z najpiękniejszych utorów w histyorii muzyki, Passacaglia i Fuga c-mol J.S.bacha w interp;retacji wybitnego i nieznanego szerzej w Polsce rosyjskiego pianisty Igora Żukowa.

 W kolejnym odcinku cyklu Wielkie Wykonania prezentuję dzisiaj jeden z najpiękniejszych utworów w historii muzyki Passacaglię i fugę  c-mol Johanna Sebastiana Bacha, którą skomponowal w 1716 roku. W oryginale utwór był napisany na organy, ale od czasów Bacha dokonano aranżacji jego utworu na wiele instrumentów, jak również na orkiestrę.

Ja wybrałam moim zdaniem jedną z najciekawszych aranżacji na fortepian w wykonaniu wybitnego rosyjskiego pianisty Igora Żukowa.
Natomiast na organy najpiękniejsza interpretacja z jaka się zetknęłam i mam w swoich zbiorach to nagranie z 1958 roku Herberta Columna na płycie Eterny. Szkoda że nie ma jej na youtube.
Przedstawiam teraz jego życiorys za wikipedią:
Igor Michajłowicz Żukow (ur. 31 sierpnia 1936 w Niżnym Nowogrodzie, zm. 26 stycznia 2018 w Moskwie) – rosyjski pianista, dyrygent i inżynier dźwięku.
Krótko po urodzeniu wraz z rodziną przeprowadził się do Moskwy. Studiował grę fortepianową w Konserwatorium Moskiewskim u Emila Gilelsa i Heinricha Neuhausa. W 1957 zajął drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud.
Jako pianista specjalizował się w twórczości Aleksandra Skriabina. Pierwszy nagrał jego wszystkie dziesięć sonat na płycie, która została wydana przez rosyjską wytwórnię płytową Melodia. Informacje powiązane z artykułem „Melodiya” w Wikidanych w 1972, w setną rocznicę urodzin kompozytora. W swoim repertuarze wykonawczym miał kompozycje od Bacha do Siergieja Prokofjewa, w tym II koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa, I koncert fortepianowy Nikołaja Medtnera oraz wszystkie utwory na fortepian i orkiestrę Piotra Czajkowskiego.
Był nie tylko pianistą koncertowym, ale także akompaniatorem i kameralistą – w 1963 założył trio fortepianowe. Jako dyrygent prowadził Orkiestrę Kameralną Filharmonii Uljanowskiej, Nową Moskiewską Orkiestrę Kameralną oraz kameralistów występujących pod nazwą Soliści Niżnego Nowogrodu. Z dyrygentury zrezygnował w 1994 i skupił się na realizacji nagrań jako inżynier dźwięku. Żartował, że jest „najlepszym pianistą wśród dźwiękowców i najlepszym dźwiękowcem wśród pianistów”.
Życze Państwu przyjemnych wrażeń estetycznych i myslę że warto posłuchać  sztuki gry Igora Żukowa.
https://www.youtube.com/watch?v=Dn7yXtqdKRA